Ekologia „Czysta Bydgoszcz”

ROK SZKOLNY 2017-2018

Finał miejskiego projektu ekologicznego U Krecika Szybownika – 14. listopada

14 listopada w Przedszkolu nr 43 U Krecika Szybownika zorganizowano w Światowy Dzień Czystego Powietrza- spotkanie finałowe projektu i programu ekologicznego  dla dzieci pt. „Czy to SmoK, czy SmoG?” . Zaproszeni goście – nauczyciele, reprezentanci 12 placówek oświatowych prezentowali filmy i pokazy slajdów z przebiegu projektu i  programu. Zaproszono również przedstawicieli z Wydziału Zintegrowanego Urzędu Miasta Bydgoszcz i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji  Nauczycieli. Wyżej wymienione instytucje ściśle współpracowały i wspomagały nasz projekt. Wyróżniającym się przedszkolom, wręczono tablice  z napisem Strażnicy Czystego Powietrza z interaktywną rączką dla dzieci.

Ach ten smog – Miejski ekologiczny konkurs plastyczny Przedszkola nr 43-Bydgoski Grant Ekologiczny – październik 2017.

Dnia 28 września w naszym przedszkolu odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego Ach ten smog – reaguję, zmieniam, rozwiązuję. Konkurs  realizowany był w ramach  projektu edukacyjnego i programu naszego przedszkola pt. Czy to SmoG, Czy SmoK?. W konkursie w pierwszej kolejności brały udział te przedszkola, które należą do sieci placówek oświatowych zaangażowanych w nasz projekt. Z bydgoskich przedszkoli  przyjechały do nas wyróżnione dzieci, które otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Prac plastycznych było ponad sześćdziesiąt.  Wybór był bardzo trudny, dzieci pięknie się postarały. Najwyżej cenione były prace samodzielne, kreatywne, zgodne z tematem, ustaloną techniką wykonania. Nasze przedszkolaki również otrzymały nagrody: Marcel z grupy V zajął III miejsce, Zuzia i Michał z grupy VIII otrzymali wyróżnienia.  Gratulujemy.


Światowy Dzień Drzewa – 10. październik

Dnia 10.10. obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Tego dnia dzieci  podczas zajęć nauczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew po ich liściach oraz owocach. Ponadto w ogrodzie przedszkolnym próbowaliśmy „zbadać” nasze drzewa. Mali badacze oglądali korę drzew przy pomocy lup, w lusterkach obserwowali ich piękne korony, natomiast przy pomocy stetoskopu próbowali usłyszeć jakie prośby drzewa do nas kierują… Z okazji Święta Drzewa wszystkie dzieci obiecały oszczędzać papier m.in. poprzez rysowanie po obu stronach kartki oraz obiecały, że w czasie zakupów z rodzicami będą używały toreb wielokrotnego użytku zamiast papierowych. Razem z drzewami trzymamy Was za słowo!

II. miejsce w konkursie „Zielona klasa, czyli jak wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska” – 3. październik

Przez cały ubiegły rok szkolny w naszej placówce podejmowaliśmy szereg działań proekologicznych. Organizowaliśmy różnego rodzaju akcje, hapeningi, braliśmy udział w konkursach i innych przedsięwzięciach związanych z ekologią. Nasze starania zostały po raz kolejny docenione, ponieważ Przedszkole „U Krecika Szybownika” zajęło II miejsce w konkursie „Zielona klasa, czyli jak wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska” organizowanym przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy.

Leśna skrzynia skarbów – 21.września-2. października

W dniach od  21 września do 2 października 2017 roku, już po raz kolejny nasze przedszkolaki wzięły udział w projekcie edukacyjnym pt. Leśna skrzynia skarbów. Nadleśnictwo Żołędowo jest współorganizatorem tego projektu edukacyjnego. Założeniem projektu jest stworzenie merytorycznej bazy materiałów oraz rozwiązań w prowadzeniu zajęć o tematyce przyrodniczo -leśnej.  W ramach projektu dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, poznawały środowisko lasu, warunki życia niektórych zwierząt, wiedzą dlaczego należy chronić i dbać  o las. Na szczególną uwagę zasługują ciekawe pomoce dydaktyczne, z których  przez ten czas mogły korzystać nasze dzieci m. in. drewniane sylwety zwierząt leśnych, grzybów, literatura przyrodnicza dla dzieci, gry i dywanowe plansze, zagadki, pluszowe gatunki ptaków wraz z opcją wysłuchania odgłosów, zabawkowe owady, lupy, mikroskop itp. Skrzynia podróżuje po przedszkolach i jest inspiracją oraz pomocą dla nauczycieli by organizować zajęcia  z edukacji przyrodniczej.

…..

..

Przedszkolny Festyn Ekologiczny – 28.września

28 września odbył się w naszym przedszkolu  Festyn Ekologiczny pod hasłem „Kto bez spalin podróżuje – ten środowisko szanuje”. W trakcie festynu dzieci i rodzice mogli  skorzystać z bardzo wielu atrakcji. Było znakowanie rowerów przez funkcjonariusza Policji, wyścigi na rowerach i hulajnogach, zawody sportowe oraz bieg wokół terenu przedszkola. Bieg rozpoczęła nasza pani dyrektor wspólnie z panem Urbaniakiem – znanym sportowcem bydgoskim. W trakcie festynu można była skorzystać z fachowej porady fryzjerskiej, pomalować buzię, a także wykonać swojego „gniotka” w stoisku „Małego badacza”. Dla spragnionych i głodnych uruchomiona została kawiarenka oraz punkt gastronomiczny, w którym proponowaliśmy gościom pyszną grochówkę i jeszcze lepszy bigos, a także chleb ze smalcem domowej roboty. Jak zwykle na festynie nie mogło zabraknąć loterii, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętne dzieci i rodzice mogli zatańczyć Zumbę z panią Moniką. Cały dochód z festynu zostanie przeznaczony na zakup instrumentów muzycznych do naszego przedszkola.

Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu – 22. września

Dnia 22 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. W tym dniu dzieci wzięły udział w prezentacji multimedialnej na temat „Ulice dawniej i dziś” z której mogły się dowiedzieć jak wyglądały nasze ulice dawniej (czy były wtedy samochody, które wydzielały spaliny) i jak wyglądają dziś. Po prezentacji udaliśmy się na przemarsz wokół przedszkola z hasłem przewodnim „Kto bez spalin podróżuje, ten środowisko szanuje”. Każda grupa wzięła udział w konkursie ekologicznym i przygotowała na ten dzień plakat z ekologicznym pojazdem. W konkursie zwyciężyła grupa V „Pszczółki”, która zaprojektowała „Tęczowy motor”. Drugie miejsce zajęła grupa VII „Kucharzyki”, trzecie miejsce grupa I „Kurczaczki”. Zachęcamy wszystkie dzieci i rodziców do ekologicznego podróżowania.

Zbiórka elektrośmieci – 11.09.-22.09.

Szanowni Państwo chcieliśmy podziękować za udział w akcji zbierania elektrośmieci trwającej od 11.09 – 22.09. 2017 r. w naszym przedszkolu. Dzięki zaangażowaniu rodziców, dziadków, mieszkańców osiedla i pracowników przedszkola zebraliśmy 1891 kg zużytego sprzętu, który przekazaliśmy w odpowiednie ręce ElektroEko. Nasze przedszkole otrzyma w zamian kupony Funduszu Oświatowego za wkład w ochronę środowiska, które będziemy mogli wymienić na pomoce dydaktyczne. Zachęcamy do udziału w następnej zbiórce, która odbędzie się na wiosnę.

…..

Sprzątanie świata -17. września

Wszystkie przedszkolaki jak co roku spotkały się dnia 17.09.2017 roku na akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku pod hasłem NIE MA ŚMIECI- SĄ SUROWCE”organizowanym przez Urząd Miasta Bydgoszcz. Akcję rozpoczęliśmy przedstawieniem w wykonaniu pani Mariolki i Roksany oraz grupy IX „Kotki”. Wszystkie grupy zaprezentowały swoje okrzyki związane ze sprzątaniem świata, obejrzały mapę sprzątanego terenu, ubrały rękawiczki ochronne i ruszyły w drogę! O godz. 11.00 znów spotkaliśmy się przed przedszkolem by oficjalnie w ramach konkursu wyłonić najlepszą grupę sprzątaczy ziemi. Po oficjalnym ważeniu worków i wypisaniu wyników na tablicy ogłoszono zwycięzców, którymi okazały się „Kucharzyki” z grupy VII z wynikiem 10,4 kg zebranych śmieci. Wszystkim przedszkolakom dziękujemy i gratulujemy! Jesteście wspaniałym młodym pokoleniem! Tego dnia nie zabrakło również innych atrakcji, które zorganizowały nauczycielki w każdej grupie. Przedszkolaki konstruowały i bawiły się Eko zabawkami, tworzyły prace plastyczne, uczestniczyły w  pogadankach na temat segregacji odpadów.

ROK SZKOLNY 2016-2017

Rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych-nasze sukcesy – czerwiec 2017.

W środę, 07.06.2017. w bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów i akcji ekologicznych przeprowadzanych w bydgoskich placówkach oświatowych w roku szkolnym 2016/2017. Nasze przedszkole zdobyło aż 4 nagrody: III miejsce za zbiórkę płyt cd/dvd (wśród 44 placówek biorących udział w zbiórce); II miejsce za akcję Międzynarodowy Dzień Ziemi (pośród 60 placówek biorących udział w akcji); III miejsce za akcję Sprzątanie świata (wśród 89 placówek oświatowych). Tego dnia przyznano również specjalne nagrody za całokształt działań edukacji ekologicznej. Tylko 6 placówek oświatowych osiągnęło wynik powyżej 100 punktów. Nasze przedszkole otrzymało 117 punktów i zajęło tym samym III miejsce! Bardzo się cieszymy z tego sukcesu i przy okazji gratulujemy naszym przedszkolakom, a także dziękujemy rodzicom oraz sympatykom naszego przedszkola za wspieranie naszych ekologicznych przedsięwzięć!

Konkurs Wiedzy co wiem o smogu – 30. maja

30 maja 2017 roku w naszym przedszkolu odbył się miejski konkurs wiedzy pt. Co wiem o smogu?
Dzieci – przedstawiciele z dwunastu placówek oświatowych wykonywały zadania dotyczące tematyki zanieczyszczeń środowiska, reagowania w czasie alarmu smogowego, poznawania rozwiązań ekologicznych, utrwalania wiedzy o zdrowiu. Dzieci świetnie były przygotowane, prezentowały sporą wiedzę na ten temat. Nie obyło się bez zabaw z wykorzystaniem właściwości powietrza, dyplomów i nagród oraz wspólnego poczęstunku integrującego przybyłych gości. Wszystkie dzieci zasłużyły na ogromne brawa.


Realizacja profilaktycznego programu ekologicznego pt. Czy to SmoK, czy smog – innowacja pedagogiczna w naszym przedszkolu - kwiecień 2017.

W kwietniu 2017 roku w naszym przedszkolu dzieci starsze realizowały program własny pt. Czy to SmoK, czy SmoG?  opracowany przez nauczycielkę Annę Miszewską  przy współpracy zespołu do spraw projektów ekologicznych Przedszkola nr 43. Jest to innowacja pedagogiczna dotycząca tematyki ekologicznej i prozdrowotnej. Dzięki konsultacjom z kadrą pedagogiczną, metodykami z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli  program przeszedł pozytywną ocenę z punktu widzenia merytoryki i skutków dydaktyczno – wychowawczych. Stwierdzono, że treści zdrowotno – ekologiczne są dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Program także pobudza ciekawość poznawczą, stwarza warunki do wyciągania wniosków i swoją prostotą przemawia nawet do najmłodszych przedszkolaków (3-4 latków). Program zawiera autorski komplet scenariuszy, pomocy dydaktycznych (obrazki poglądowe, postać smoka Ziejka, plakat, inscenizacje, wiersze, opowiadania, piosenka z muzyką, materiały  dla dzieci opracowane według pomysłu autorki). Jak wspomniano, program przeznaczony jest dla wszystkich przedszkolaków, w tym realizacja scenariuszy zajęć przeznaczona jest tylko dla 5-6 latków. Program służy wykształcaniu świadomości zagrożeń zanieczyszczeniami powietrza już od najmłodszych lat. Program stanowi ważny punkt edukacji ekologicznej związanej ściśle z problemem smogu.

Zielony Dzień Przyjaciół Przyrody – 27. kwietnia

Dnia 27.04. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Zielony Dzień Przyjaciół Przyrody. Ten dzień był dla naszych przedszkolaków wyjątkowo pracowity. Dzieci miały okazję obejrzeć ciekawą prezentację na temat drzew i kwiatków rosnących w naszym ogrodzie przedszkolnym. Pani Ela wyjaśniła dzieciom dlaczego drzewa i inne rośliny są dla nas tak ważne i dlaczego powinniśmy o nie dbać. Kiedy już wszystkie dzieci obiecały, że będą dbały o przyrodę, otrzymały specjalne ordery Przyjaciół Przyrody. Następnie przedszkolaki otrzymały specjalnie przygotowane koszyczki z kwiatkami, grabkami, łopatkami i konewkami w środku i wyruszyły do ogrodu, aby upiększyć nasze otoczenie. Dzieci dzielnie radziły sobie z sadzeniem kwiatków i czerpały z tej aktywności wiele radości. Przedszkolaki, jak na prawdziwych Przyjaciół Przyrody przystało,  z wielką czułością przytulały drzewa rosnące w naszym ogrodzie!

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25. kwietnia

„Na hałas negatywnie wpływający na zdrowie jest narażonych 44% Europejczyków. To drugi największy problem ekologiczny Unii Europejskiej, po zanieczyszczeniu powietrza.” 25. kwietnia, aby zaznaczyć, że nie można bagatelizować tak poważnego problemu jakim jest zagrożenie hałasem nasze przedszkolaki brały udział w zajęciach dydaktycznych poruszających powyższe zagadnienie.  Ponadto wokół naszego przedszkola wyruszył korowód z transparentami, na których widniały następujące hasła: „My hałasu nie lubimy, odgłosów natury słuchać wolimy”, „Ciszej proszę, hałasu nie znoszę”, „Hałasujesz, źle się czujesz”, „Stop hałasowi”, „Szanuj ciszę”, „Hałas to nasz wróg”. Dzieci w ciszy przemaszerowały wokół przedszkola i z przyjemnością słuchały śpiewu ptaków siedzących na pobliskich drzewach…

Międzynarodowy Dzień Ziemi – 24. kwietnia

Tego dnia nasze przedszkolaki nie próżnowały, od samego rana ciężko pracowały! W każdej grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Dzieci poznawały, bądź utrwalały pojęcia takie jak: recykling, segregacja odpadów, ekologia. Po zajęciach przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie przygotowane przez grupę Biedronek pt.”Wycieczka Mareczka”. A Mareczek niestety okazał się być chłopcem, który zapomniał jak należy dbać o przyrodę i w czasie swojej wycieczki strasznie nabałaganił w lesie, który przecież jest domem wielu zwierząt. Na szczęście chłopiec w porę się zreflektował i posprzątał cały bałagan. A sprzątanie szło mu równie dobrze jak naszym przedszkolakom, które tuż po obejrzeniu przedstawienia wyruszyły do ogrodu przedszkolnego, gdzie otrzymały mapki z wyznaczonym terenem do sprzątania, a także worki na odpady i foliowe rękawice. Dzieci sprzątały tereny wokół przedszkola i marketów, a także pobliski lasek. Wszystkie rączki sprawnie pracowały i wszelkie odpady trafiły do odpowiednich worków. Tego dnia nasza Ziemia na pewno mogła poczuć, że dzieci ją kochają i mocno o nią dbają!

Konkurs na Ekologiczną Kartkę Wielkanocną – marzec/kwiecień 2017.

Na przełomie marca i kwietnia tego roku zorganizowany został międzyprzedszkolny konkurs plastyczny na Ekologiczną Kartkę Wielkanocną. Dzieci miały za zadanie wykonać kartkę świąteczną wykorzystując materiały odpadowe. Na naszej tablicy w holu przedszkola można było podziwiać kartki wykonane ze skorupek po jajkach, szarego papieru, gazety, patyczków po lodach, plastikowych łyżeczek itp. Prace były bardzo pomysłowe, a dzieci przy ich wykonywaniu mogły sobie uświadomić, że odpady mogą mieć swoje drugie życie i można z nich zrobić coś pięknego. Zwycięzcom konkursu jeszcze raz gratulujemy!

….

Listy dla Ziemi – kwiecień 2017.

W tym roku przedszkolaki z najstarszych grup 5, 6-latki dołączyły do akcji Fundacji Arka i pisały piękne listy dla Ziemi. Przedszkolaki pisząc, bądź rysując listy zwracały się z prośbą do dorosłych, aby zechcieli oni razem z dziećmi podejmować działania ekologiczne. Listy stworzone przez „krecikowe” dzieci były bardzo różnorodne: bardziej lub mniej kolorowe, z napisami, bądź bez nich, jednak bez wątpienia wszystkie były bardzo wartościowe, ponieważ niosły ze sobą ważny przekaz – zachęcały do podejmowania działań proekologicznych!

….

.

Godzina dla Ziemi – Godzina dla Wisły – 25. marca

W sobotę, 25 marca 2017 roku w godzinach od 20:30 do 21:30 w ramach akcji Godzina dla Ziemi w domach, firmach i najważniejszych obiektach publicznych na całym świecie zgasły światła. Co roku Godzina dla Ziemi WWF jednoczy setki milionów ludzi na całym świecie, w celu poświęcenia chwili naszej planecie i podjęcia zobowiązania dbania o nią przez cały rok. Tegoroczna akcja Godziny dla Ziemi, odbyła się pod hasłem „Godzina dla Wisły”. Akcja nawiązywała do ogłoszonego w tym roku w Polsce Roku Rzeki Wisły. Wisła jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich symboli stanowiących unikatową wartość przyrodniczą. W Przedszkolu nr 43 rodzice zostali poinformowani o akcji, dzięki plakatowi, który znalazł się w głównym holu. Ponadto rodziny przedszkolaków dzięki ulotkom zachęcane były do podpisania petycji przeciwko sztucznej regulacji Królowej Polskich Rzek, natomiast przedszkolaki z najstarszych grup obejrzały pouczającą prezentację na temat Wisły.

Selektywna zbiórka odpadów – I semestr  - styczeń 2017.

Nasze przedszkolaki to Eko-dzieciaki! Przez całe półrocze aktywnie zbierały odpady. W akcję selektywnej zbiórki odpadów dzieci zaangażowały nie tylko rodziców ale i dziadków oraz sympatyków naszego przedszkola. Codziennie do naszych specjalnych pojemników trafiały nowe „porcje” zużytych baterii, płyt cd oraz nakrętek. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy 1666 sztuk płyt cd, 456, 5 kg nakrętek oraz 112 kg baterii. Krecikowe dzieci nie spoczęły na laurach i nadal gromadzą odpady! Wszystkie nasze przedszkolaki wiedzą, jak ważne jest dbanie o środowisko i że małymi krokami można zdziałać wielkie rzeczy!

*

Konkurs Ekologiczny „Baw się zdrowo” -listopad 2016.

Pod koniec listopada w naszym przedszkolu odbył się ekologiczny konkurs plastyczny. Dzieci miały za zadanie przygotować pracę plastyczną w dowolnym formacie i technice – pod hasłem „BAW SIĘ ZDROWO”.

Praca Julii  z grupy „Biedronek” zajęła I miejsce w konkursie przedszkolnym. Jej „Eko plac zabaw” reprezentował nasze przedszkole w Internecie. Braliśmy udział w Wielkim Konkursie Ekologicznym 2016 na stronie www.buliba.pl

.

.

Bydgoski Grant Ekologiczny – październik-listopad 2016.

W Przedszkolu nr 43 „U Krecika Szybownika” zrealizowany został Bydgoski Grant Ekologiczny, który przebiegał pod hasłem: „Tyle słońca w całym mieście, no więc wyłącz ten prąd wreszcie”. Pomysłodawczynią i koordynatorem akcji jest Barbara Zarzyńska – nauczyciel tej placówki. Grant przebiegał w trzech etapach: pierwszy to konkurs plastyczny pod takim samym tytułem jak hasło akcji, czyli „Tyle słońca w całym mieście, no więc wyłącz ten prąd wreszcie”.Podczas drugiego etapu do naszego przedszkola przybyły dzieci z klasy III i „0 ” ze Szkoły Podstawowej nr 65, oraz dzieci 6-letnie z „Krecika”. Dla nich odbyło się  przedstawienie dzieci pięcioletnich, które mówiło oszczędzaniu prądu i konieczności dbania o środowisko.  Następnie odbył się happening, podczas którego wszystkie dzieci z naszego przedszkola i zaproszeni goście wyszli na przemarsz z transparentem i wydając okrzyk „Wyłącz prąd – włącz myślenie”. W ostatnim etapie grantu dzieci z klasy III i „0 ” ze Szkoły Podstawowej nr 65, oraz dzieci 6-letnie z „Krecika” brały udział w ciekawych, zdumiewających, a nawet wybuchowych warsztatach z Profesorem Ciekawskim, który został zaproszony z Family Parku. Zwieńczeniem całej akcji było wyłonienie laureatów w konkursie plastycznym i rozdanie nagród.

Konkurs na „Eko-instrument” – październik 2016.

W październiku w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs na najpiękniejszy Eko-instrument. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a dzieci i ich rodzice wykazali się dużą kreatywnością. Wszystkie prace konkursowe można do tej pory podziwiać w poszczególnych salach, ponieważ eko-instrumenty stały się częścią kącików muzycznych urządzonych w salach dydaktycznych.

!

!

Leśna skrzynia skarbów -  wrzesień 2016.

Po raz kolejny nasze przedszkole wzięło udział w bydgoskim projekcie ekologicznym „Leśna skrzynia skarbów”. Dzieci miały możliwość korzystać przez dwa tygodnie z pomocy dydaktycznych związanych z leśną przyrodą i ekologią. Swoją wiedzę przyrodniczą mogły pogłębiać na leśnej ścieżce dydaktycznej w Białych Błotach, bo nasze przedszkolaki to super dzieciaki. O przyrodę dbają i w eko-akcje chętnie się włączają!Dzień bez samochodu – 22. września

„O co tyle dziś zachodu? Bo to dzień bez samochodu! Odkurz rower, hulajnogę i bez auta ruszaj w drogę! Tego dnia nasze przedszkolaki wzięły sobie hasło przewodnie głęboko do serca i mocno pilnowały, aby rodzice korzystali z komunikacji miejskiej lub po prostu więcej spacerowali, a samochody pozostawili w garażach. W Dzień bez samochodu w naszym przedszkolu rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny zorganizowany pod tym samym hasłem. Nasze przedszkolaki bardzo aktywnie włączyły się zarówno w akcję, jak i w konkurs, a efekty ich pracy można było podziwiać na przedszkolnym holu.


Sprzątanie świata16. września

„Podaj dalej – drugie życie odpadów” – takie hasło skandowały wszystkie „krecikowe” dzieci zbierające śmieci. Cała akcja sprzątania świata poprzedzona została uroczystym otwarciem naszej „Eko-krecikówki” – wyjątkowej altanki, w której dzieci z całego przedszkola będą mogły spędzać czas. W „Eko-krecikówce” będą odbywały się zajęcia o tematyce ekologicznej, ale również będziemy z niej korzystać organizując sobie czas wolny! Natomiast w dniu sprzątania świata czysto zrobiło się nie tylko na terenie ogrodu przedszkolnego i w pobliżu „Eko-krecikówki”, ale także na terenach sąsiadujących z przedszkolem. Dzieci po odebraniu mapek, worków i rękawic tak ochoczo wyruszyły do pracy, że na jej efekty długo nie trzeba było czekać!ROK SZKOLNY 2015-2016

Mała forma sceniczna „Zwierzaki na wagę złota” – luty 2016

23 lutego 2016 r. dzieci z grupy „Zajączków” wzięły udział w kolejnej  edycji cyklicznego konkursu na „Małą Formę Sceniczną” o tematyce ekologicznej.  W sali widowiskowej Pałacu Młodzieży nasze przedszkolaki wystąpiły z przedstawieniem pt. „Zwierzaki na wagę złota”. Dzieci przygotowały muzyczne „performance” na cześć zabitego Lwa Cecila w trosce o ochronę zwierząt dzikich.  Coroczny konkurs pod nazwą  „Przyroda na wagę złota”, to prezentacja widowiska scenicznego,€“ wiążącego się z dbałością człowieka o jego otoczenie oraz obowiązkach z tym związanych spoczywających  na dzieciach, młodzieży i dorosłych. „Zajączki” znalazły się w gronie laureatów (w pierwszej piątce). Gratulujemy!

Eko przedszkolaki I semestr

Właśnie zakończył się pierwszy semestr, a więc czas na podsumowanie akcji ekologicznych. Dzieci przez cały semestr przychodziły do przedszkola z  workami pełnymi nakrętek, kartoników, baterii i płyt. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola: 497 kg nakrętek, 250,5 kg kartoników po napojach ponad 900 sztuk płyt oraz 277 kg baterii. Brawa należą się grupie Wiewiórek która zebrała najwięcej nakrętek oraz płyt. Najwięcej baterii zebrały Krasnoludki, a Kurczaki zebrały najwięcej kartoników po napojach. Zwycięskie grupy zostały nagrodzone  Dzieci z naszego przedszkola są EKO! Włączają do akcji swoich rodziców, dziadków, wujków, a nawet sąsiadów.  Rywalizacja II semestr czas rozpocząć :)

Leśna skrzynia skarbów kolejny raz zawitała do Krecika Szybownika grudzień

W dniach od  1 do 31 grudnia nasze przedszkolaki  po raz  kolejny wzięły udział w projekcie edukacyjnym pt.„Leśna skrzynia skarbów”. Nadleśnictwo Żołędowo jest współorganizatorem tego projektu edukacyjnego. Założeniem projektu jest stworzenie merytorycznej bazy materiałów oraz rozwiązań w prowadzeniu zajęć o tematyce przyrodniczo-leśnej.  W ramach projektu dzieci między innymi poznały środowisko lasu, warunki życia niektórych zwierząt, wiedzą dlaczego należy chronić i dbać o las. Na szczególną uwagę zasługują ciekawe pomoce dydaktyczne, z których przez ten czas mogły korzystać nasze dzieci m. in. drewniane sylwety zwierząt leśnych, literatura przyrodnicza dla dzieci, gry i dywanowe plansze, zagadki, pluszowe gatunki ptaków wraz z opcją wysłuchania odgłosów, zabawkowe owady, lupy, mikroskop itp. Skrzynia „podróżuje” po przedszkolach i jest inspiracją oraz pomocą dla nauczycieli by organizować zajęcia z edukacji przyrodniczej.

„Z Ekologią Bez Granic” – konkurs plastyczny – 8 grudnia

Nina i Nadia z Biedronek laureatkami w konkursie „Z Ekologią bez granic – życiodajna woda”organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Dziewczynki przygotowały bardzo kreatywne prace konkursowe, które dały im I i II miejsce w grupie przedszkolaków. Oprócz trofeum i dyplomów dziewczynki otrzymały bardzo atrakcyjne nagrody.Gratulujemy !!! Dyplomy oraz trofeum Niny można podziwiać w holu głównym.

Rowerem do Przedszkola- Policzymy się z niską emisją - 20 października

Nasze przedszkole uczestniczyło w akcji ekologicznej pt ”Rowerem do przedszkola – policzmy się z niską emisją”. Dlatego został zorganizowany konkurs plastyczny „Rowerem do przedszkola”, aby przypomnieć rodzicom, że należy wybierać rower zamiast samochodu.

Rozstrzygniecie konkursu odbyło się 21.10.2015 r. w sali widowiskowej naszego przedszkola. W konkursie wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 22, Przedszkola Niepublicznego „Elf” oraz Szkoły Podstawowej nr 65 z klasy Id. Wpłynęło 40 prac konkursowych. Wszystkie prace były przemyślane i ciekawe. Jednak były prace, które szczególnie zachwyciły jury. Dwa równorzędne trzecie miejsca zdobyli: Dominik Split z Przedszkola nr 22 i Ewa Miszewska z Przedszkola nr 43 „U Krecika Szybownika”. Kolejne równorzędne drugie miejsca przyznane zostały uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 65 Mateuszowi Budzińskiemu oraz Antoninie Erdman. Jednak największe zainteresowanie jury wzbudziła praca Julii Nawrockiej z Przedszkola Niepublicznego „Elf’. Rozstrzygnięcie konkursu umilał program artystyczny „W garażu” oraz gra na flażoletach zaprezentowane przez starszaków z naszego przedszkola. Uwieńczeniem spotkania była prezentacja multimedialna  „Bezpieczna jazda na rowerze” przygotowana przez gości z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Wszyscy uczestnicy oraz placówki biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Święto Drzewa – czytamy drzewom – 9 października

,,Święto drzewa”, to czas rozwijania troski wśród dzieci o  stan środowiska oraz budzenie szacunku do przyrody. W tym roku postanowiliśmy obchodzić to święto trochę inaczej, a mianowicie pod hasłem ,,Czytamy drzewom” Tak naprawdę  chodziło o bezpośredni kontakt z naturą i literaturą. 9 października, dzieci  z naszego przedszkola  czytały  w  ogrodzie przedszkolnym  drzewom. Były to  opowieści wybrane przez nasze dzieci.

Sprzątanie Świata – 18 września

„Wyprawa Poprawa” pod takim hasłem odbyło się tegoroczne sprzątanie świata. 18 września wszystkie przedszkolaki wyszły na teren ogrodu przedszkolnego,  zaprezentowały swoje okrzyki dotyczące tegorocznego hasła, obejrzały przedstawienie w wykonaniu kolegów i koleżanek z grupy Biedronek. Przedstawiciele starszych grup mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci w mini quizie. Grupy dostały worki, rękawiczki i mapki aby łatwiej trawić do miejsca, które mają wysprzątać. Po części oficjalnej każda grupa ruszyła w teren, by sprawić by świat wyglądał lepiej. Zebrane worki zawiązane i podpisane nazwą grupy widniały na wejściu do przedszkola i każdy mógł podziwiać nasze osiągnięcia. W tym dniu przedszkolaki poszerzały również wiedzę na temat segregacji śmieci. Do Urzędu Miasta już powędrował Krecik gotowy na wyprawę- poprawę.

Leśniczy w naszym przedszkolu – 20 września

Dziś w przedszkolu odwiedził nas pan z nadleśnictwa Bydgoszcz. Opowiedział krótko  czym zajmuje na co dzień. Opowiedział również o zbliżającym się Święcie drzewa, jakie zwierzęta możemy napotkać  chodząc po lesie, a także jak możemy spędzać aktywnie czas z rodzicami w kontakcie z naturą.

ROK SZKOLNY 2014-2015

Zabawy z tablicą interaktywną „Poznajemy las” 6 maja 2015

W maju rozpoczęliśmy zabawy z tablicą interaktywną. W związku z kontynuacją projektu „Leśna skrzynia skarbów” w przedszkolu dzieci nabywały wiadomości z zakresu świata leśnej przyrody.  Dzięki tablicy interaktywnej przedszkolaki uczą się koordynacji ręki i oka. Ponadto poznają i utrwalają wiedzę z różnych dziedzin życia.  Uczą się współdziałania z innymi i sprawniej zapamiętują treści. Dla naszych dzieci jest to naprawdę ciekawa forma uczenia się poprzez zabawę. Poziom skupienia uwagi małych uczestników,  podczas korzystania z tablicy interaktywnej jest bardzo wysoki, aż miło

Moje miasto Bydgoszcz bez elektrośmieci 17-30 kwietnia 2015

W dniach 17.04.2015 – 30.04.2015  w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka elektroodpadów w ramach akcji „Moje miasto bez elektrośmieci” –  Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego, który jest projektem długofalowym, skierowanym zarówno do dzieci, nauczycieli jak i ich opiekunów, oraz do całego otoczenia przedszkola. Jego celem jest wdrażanie i tworzenie efektywnego i funkcjonalnego systemu zbierania elektrośmieci oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców. Program został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska oraz Związku Miast Polskich.

Uczniowie ze szkoły gośćmi dzieci z grupy VIII 27 kwietnia 2015

W naszym przedszkolu gościliśmy dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 65 wraz z nauczycielkami. Uczniowie przyszli do naszego przedszkola obejrzeć teatrzyk przygotowany przez przedszkolaki. Tytuł „Uwaga człowiek” rozbudził ciekawość widowni. Uczniowie mogli zobaczyć kilka odsłon niszczycielskiej ingerencji człowieka w świat przyrody. Można było zauważyć emocje towarzyszące oglądaniu przedstawienia. Aktorzy byli dumni, iż mogli zaprezentować swoje dzieło aż dwa razy. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Leśna skrzynia skarbów 13-24 kwietnia 2015

W dniach od 13 .04 do 24. 04 2015 r. nasze przedszkolaki wzięły udział w projekcie edukacyjnym pt. „Leśna skrzynia skarbów”, którego współorganizatorem jest Nadleśnictwo Żołędowo.  Założeniem tego projektu jest stworzenie merytorycznej bazy materiałów oraz rozwiązań w prowadzeniu zajęć o tematyce przyrodniczo-leśnej.  ”Leśna Skrzynia Skarbów” zawiera materiały dydaktyczne, min. książki, plansze, mikroskopy, preparaty, lupy, kompasy, a nawet pluszowe ptaki wydające dźwięki. Wszystko dotyczy szeroko pojętej edukacji ekologicznej i tematyki leśnej. Głównym celem projektu jest propagowanie wiedzy o lesie, wyrabianie nawyków proekologicznych oraz kształtowanie wrażliwości i szacunku dla przyrody ojczystej. W ramach projektu dzieci między innymi poznają środowisko lasu, jego ekosystemy, zapoznają się z warunkami życia niektórych zwierząt, wiedzą dlaczego należy chronić i dbać o las. Skrzynia podróżuje po przedszkolach i jest inspiracją oraz pomocą dla nauczycieli by organizować zajęcia z edukacji przyrodniczej.

Eko Dni – spotkanie z ornitologiem 24.05.2015

W piątym dniu Eko Dni przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek na temat życia ptaków w  naszym kraju. Wiadomości te przekazała dzieciom pani ornitolog z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Ekologicznego w Myślęcinku. Poprowadziła ona zajęcia edukacyjne dla dzieci z użyciem prezentacji multimedialnej. Finalnym przedsięwzięciem było zawieszenie budek lęgowych dla ptaków na drzewach w ogrodzie naszego przedszkola.

„Budujemy marzenia” – teatr MAG-MA „U Krecika Szybownika”23 kwietnia 2015

23 kwietnia do naszych przedszkolaków zawitali niezwykli goście : Galusia i Jan Pomorski. Główni bohaterowie w formie przezabawnego teatru opowiedzieli dzieciom o tym co się dzieje w Bydgoszczy. Natomiast Galusia w ramach „Eko dni u Krecika” przypomniała o eko zasadach jakimi powinien się kierować każdy bydgoszczanin.

Eko Dni – Ratujmy ziemię przed hałasem 22 kwietnia 2015

Happening ekologiczny pod hasłem „Ratujmy ziemię przed hałasem” był kolejnym punktem obchodów Eko Dni w naszym przedszkolu. Dzieci już kilka dni  wcześniej przygotowywały plakaty promujące życie w ciszy – bez hałasu. Teraz z gotowymi, pięknymi plakatami przemaszerowały ulicami osiedla w ciszy słuchając śpiewu ptaków i nasłuchując odgłosów przyrody.

Eko Dni – zielony dzień 22 kwietnia 2015

Zielony dzień to samodzielna praca dzieci w poznawaniu zdrowej żywności . Dzieci przygotowywały w tym dniu zielone, smaczne i zdrowe potrawy. Przypomniały sobie zasady zdrowego żywienia, a przy tym doskonale się bawiły. Każda grupa prowadziła również w swojej sali zabawy z kolorem zielonym. Dzień zakończyła degustacja przygotowanych przez dzieci potraw w holu głównym. Wszystkim bardzo one smakowały!

Eko Dni – sadzimy kwiaty 21 kwietnia 2015

W ramach Eko Dni przedszkolaki sadziły kwiaty do gazonów w celu upiększenia otoczenia naszego przedszkola. Każda grupa otrzymała potrzebne akcesoria i przystąpiła do pracy. W ruch poszły łopatki, konewki, ziemia i przedszkolaki z energią zabrały się do sadzenie i już po paru minutach wokół przedszkola zrobiło się kolorowo od wiosennych kwiatów. Teraz pozostaje nam tylko dbać o nasze kwiaty i obserwować jak rosną i jak wspaniale kwitną

Międzynarodowy Dzień Ziemi – Ratujmy ziemię przed hałasem 20 kwietnia 2015

20.04.2015 Nasze przedszkolaki zbierały śmieci w najbardziej zaśmieconych miejscach Fordonu. Dzień rozpoczęły dzieci z grupy V piosenką „Posprzątajmy świat” . Potem każda grupa zaprezentowała swój ekologiczny okrzyk. Pani Ela i pani Violetka  wręczyły przedszkolakom niezbędniki małego ekologa potrzebne w dniu dzisiejszym i pokazały na mapie gdzie będziemy robić porządki. Każda grupa udała się w wyznaczone miejsce, aby zrobić na nim porządek. Na koniec było podsumowanie dnia. Każde dziecko już wie, że należy dbać o naszą ziemię i żaden z przedszkolaków już nie będzie śmiecił.

„Pomysłowy przedszkolak” – recykling ważna sprawa kwiecień 2015

Podczas zajęć edukacyjnych nasze przedszkolaki uczestniczą w zajęciach z wykorzystaniem materiałów wielokrotnego użytku. Przedszkolaki w swoich działaniach wykorzystały zużyte pędzle, barwniki spożywcze pozostałe po Wielkanocy, odpady z torebek ozdobnych, kartony po butach i płytki łazienkowe. Jakie fajne wyszły nam prace oceńcie sami…

Międzyprzedszkolny konkurs poetycko-recytatorski „Zaczarowany las” marzec 2015

Nasze przedszkole było organizatorem konkursu, w którym udział polegał na stworzeniu własnego wiersza o tematyce leśnej oraz jego recytacji. Wiersze przygotowały dzieci z naszej placówki oraz dzieci z sąsiednich przedszkoli. Recytowały wiersze tak pięknie jak

tylko potrafiły. Były zwierzątka i krasnoludki, dominowała tematyka ochrony środowiska przyrodniczego. A wszystko to odbywało się w leśnej scenerii. Do prezentacji wierszy zachęcała dzieci żabka i lisek. Jury w składzie pani dyrektor naszego przedszkola oraz pan leśniczego z nadleśnictwa w Żołędowie przyznało dzieciom wyróżnienia, każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz nagrodę. Na zakończenie spotkania uczestnicy konkursu stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Do zobaczenia w zaczarowanym lesie.

Mali ekolodzy w „Krecikowym” ogródeczku kwiecień 2015

Podczas ferii zimowych nasze małe przedszkolaki pamiętają nie tylko o zabawkach ale również o potrzebie dokarmiania ptaków. Wraz ze swoimi Paniami przygotowały smakowite i pożywne kolby dla ptaków Przy okazji za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku, smaku, węchu poznają przysmaki z ptasiej stołówki. Mali ekolodzy uczą się jak karmić ptaki tak, aby im nie zaszkodzić

Uwaga Człowiek – przegląd Małych Form Scenicznych 10 luty 2015

„Uwaga Człowiek ” – taki tytuł miało przedstawie jakie wystawiło nasze przedszkole podczas przeglądu Małych Form Scenicznych, który odbył się w Pałacu Młodzieży. Przedszkole reprezentowały dzieci z grupy Krecików. Byliśmy ostatnimi uczestnikami przeglądu więc mieliśmy możliwość obejrzeć kilka występów. Kiedy wyczytali naszą placówkę dzieci pobiegły przebrać się do szatni jak na skrzydłach, już nie mogły się doczekać. Na scenie zaprezentowały dwie scenki pokazujące jak człowiek ingerując w środowisko naturalne zwierząt może zniszczyć ich dom.  Pomimo, że występowaliśmy jako ostatni opłaciło się, gdyż znaleźliśmy się na liści laureatów.

http://www.czystabydgoszcz.pl/czysta-bydgoszcz,article,0,1,1270,mala-forma-sceniczna-2015.html

Zbieramy nakrętki, kartony, baterie i płyty I półrocze

Przez całe półrocze zbieraliśmy w grupach materiały recyklingowe takie jak; kartony, nakrętki, baterie i płyty.
Wszystkie grupy bardzo się zaangażowały w akcję i przynosiły do przedszkola wyżej wymienione materiały.
Za aktywne zbieranie wraz z Panią Dyrektor chciałyśmy podziękować i każda grupa otrzymała upominek za udział w akcji, a  grupa Kurczaczków, Biedronek oraz Zajączków dostały nagrody za największe zaangażowanie.
To jeszcze nie koniec
Zachęcamy do dalszego zbierania materiałów recyklingowych
Kartonów, nakrętek, baterii oraz płyt
Nagrody czekają.

Papierowy dzień w przedszkolu 16 stycznia 2015

16 stycznia odbyły się w naszym przedszkolu kreatywne zabawy z wykorzystaniem papieru. Celem zajęć było ukazanie dzieciom możliwości twórczej zabawy bez używania gotowych, sklepowych zabawek. Podczas trwania papierowego dnia w przedszkolu dzieciom wcale nie były zabawki potrzebne. Prawie w każdej grupie pojawił się papierowy telewizor. Nie brakowało strojów, papierowych peleryn i papierowej biżuterii. To nie wszystko, jeszcze pojawiły się domki, laleczki, teatrzyki kartonowe, pojazdy, budowle i inne zabawne rzeczy. Kolorowe dywaniki, lornetki z rolek po papierze, czy plansza do gry były duża inspiracją do podejmowania różnych zabaw. Dzieciom przydawało się do zabawy wszystko, co było pod ręką. To był bardzo kreatywny i wesoły dzień!

Marta Szydłowska wyróżniona w XVII edycji konkursu „Z ekologią bez granic” 18 grudnia 2014

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej po raz XVII zorganizowało konkurs „Z ekologią bez granic”, temat: Spacer w głąb lasu. Konkurs w różnych kategoriach (malarstwo, poezja, technika dowolna, fotografia) adresowany był do uczniów od przedszkola do liceum, tym bardziej cieszy ogromny sukces Marty Szydłowskiej z grupy Kreciki, która zdobyła wyróżnienie w kategorii poezja. Marta razem z Panią Milką ułożyła wiersz pt. „Zwierzęta w lesie”, który można przeczytać poniżej. Uroczyste podsumowanie, otwarcie wystawy i wręczenie upominków odbyło się 18 grudnia w   siedzibie Centrum w Myślęcinku. Gratulujemy!

Więcej o konkursie:

http://www.bcee.bydgoszcz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=241:z-ekologi-bez-granic&catid=1:news&Itemid=2

Przedszkolaki w Teatrze Polskim –Przedszkole nagrodzone za aktywny udział w miejskich akcjach ekologicznych 12 listopada 2014

W środę 12 listopada grupa VI pojechała do Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki na 60 minutowy pokaz teatralno-ekologiczny pt. ,,Śmieciotek, czyli Zielona Kraina’’. Spektakl zaprezentowany został przez Teatr Pinezka z Gdańska.  Przedszkolakom bardzo podobał się występ, bo artyści łączyli elementy magii i teatru, a także ciekawa była tematyka dotycząca segregacji odpadów. Bilety zostały ufundowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy dla najbardziej zaangażowanych w akcje ekologiczne placówek oświatowych. Na spektaklu gościła m.in. wiceprezydent Miasta Bydgoszczy pani Grażyna Ciemniak. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał słodki upominek – kolorowego lizaka ,,uśmiechniętą buzię’’.

Przedszkolaki  na wycieczce w Centrum Edukacji Ekologicznej 10 października 2014

Dzieci z grupy V i VIII dziesiątego października pojechały na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku, by dowiedzieć się czegoś więcej, o otaczającej przyrodzie, która zmienia się jesienią. Dzieci słuchały śpiewu ptaków, poznawały drzewa i odczytywały listy, które kieruje do nas przyroda, przez rośliny i zwierzęta. Poznały także wiele drzew i ich owoce, zbierały dary jesieni: liście, żołędzie i kasztany i podziwiały piękno jesiennej przyrody.

Dzień Drzewa 10 października 2014

Dzień Drzewa  -  obchodzony 10 października to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.  Nasze przedszkolaki realizujące program edukacji ekologicznej również pamiętały o tak ważnym dniu. W trakcie naszego Dnia Drzewa dzieci brały udział w interesującym spotkaniu z panem leśniczym, w konkursach ekologicznych i oglądały program artystyczny przygotowany przez grupę Pszczółek. Pamiętaliśmy także o sadzeniu drzewek. Każda grupa posadziła swoje drzewko o które teraz będzie dbała. Zachęcamy wszystkich dużych i małych ekologów do dbania o naszą Ziemię.

Otwarcie Parkingu Rowerowego 22 września 2014

Dnia 22.09.2014 r. „U Krecika Szybownika” został otwarty PARKING ROWEROWY dla przedszkolaków. Uroczyste otwarcie parkingu zaplanowano podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu pt. „Rowerem do przedszkola” jako środka transportu nieemitującego spalin. Głównym sponsorem parkingu jest Urząd Miasta Bydgoszcz w ramach inicjatorskich działań mającego na celu ochronę środowiska pt. „Gmina z misją”. W przedsięwzięciu wzięli również udział zaproszeni goście: Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Bydgoszcz, Straż Miejska posterunek Fordon, Straż Pożarna jednostka Fordon, przedstawiciele SM Fordon oraz Kuratorium Oświaty.

Europejski Dzień Bez Samochodu – Festyn Rowerowy 22 września 2014

Dnia22.09.2014 r. „U Krecika Szybownika” z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu został zorganizowany FESTYN ROWEROWY. Specjalnie dla naszych przedszkolaków przygotowano trasę rowerową, na której dzieci zdobywały wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i zaliczały rowerem poszczególne konkurencje sprawnościowe. Pokonanie trasy równało się zdobyciem PASZPORTU ROWERZYSTY, za który uczestnik konkursu zdobywał gadżety przydatne rowerzyście: kamizelki odblaskowe, odblaski na rękę, rower, tablice ze znakami drogowymi itp.

W organizacji festynu udział wzięli:
-WORD
-Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Bydgoszcz
-Komisariat Policji Fordon
- Straż Miejska posterunek Fordon
-Straż Pożarna jednostka Fordon

Sprzątanie świata 2014 wyniki – I MIEJSCE dla Przedszkola nr 43 „U Krecika Szybownika”

Przedszkolaki uczestniczące w akcji Sprzątanie Świata pod hasłem „TURYSTO! SZANUJ ŚRODOWISKO” znowu zostały nagrodzone za włożony trud i wysiłek. Urząd Miasta Wydział gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przyznał nam I miejsce w tej kategorii.
W akcji wzięło udział 14.731 dzieci i młodzieży z 89 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków!

Sprzątanie świata – „Turysto! Szanuj Środowisko” 19 września 2014

Dnia 19.09.2014 r . wszystkie przedszkolaki uczestniczyły aktywnie w SPRZĄTANIU ŚWIATA pod hasłem „TURYSTO! SZANUJ ŚRODOWISKO”. Przedszkolaki sprzątanie rozpoczęły od zbiórki w ogrodzie przedszkolnym gdzie zaprezentowały swoje grupowe okrzyki i wierszyki, a następnie zapoznały się z mapą sprzątanego terenu. Wszystkie przedszkolaki stanęły na wysokości zadania, wyposażone w worki i rękawice ochoczo zabrały się za sprzątanie wyznaczonych terenów.
Gratulacje dla grupy V „Pszczółki”, która zebrała aż 24 kg śmieci.

ROK SZKOLNY 2013 – 2014

„Czysta Bydgoszcz” – finał konkursów i akcji ekologicznych 11 czerwiec  2014

11 czerwca uczestniczyliśmy w podsumowaniu akcji ekologicznych  w Pałacu Młodzieży. Uroczystego otwarcia Gali dokonała Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pani Grażyna Ciemniak, która wręczyła podziękowania współorganizatorom i sponsorom nagród
w konkursach i akcjach ekologicznych.

Przedszkole „U Krecika Szybownika” zdobyło nagrody w kategorii:

I miejsce - Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” – Kategoria akcja ekologiczna „Międzynarodowy Dzień Ziemi” Do tegorocznej akcji przystąpiło 9.406  dzieci
i młodzieży z 58 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy oraz Zakład Karny. Wydano  2,5  tys. worków i 22 tys. rękawic. Zebrane odpady zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

II miejsce – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika”  -Kategoria akcja „Sprzątanie Świata” Do akcji przystąpiło 16.567 dzieci i młodzieży z 99 placówek oświatowych z terenu Bydgoszczy. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydał 5 tys. worków
i blisko 37 tys. rękawic. Zebrano prawie 7,5  tony odpadów, które zostały przekazane do Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przy punktacji brana była pod uwagę ilość odebranych odpadów, ilość uczniów biorących udział, własne pomysły placówki, przeprowadzone pogadanki i konkursy o tematyce odpadowej.

III miejsce - Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” za prezentację: „Mercedes i stary rower”   Kategoria Mała Forma Sceniczna Konkurs przeprowadzany w 4 kategoriach wiekowych, brano pod uwagę oprawę artystyczną oraz treści ekologiczne. Przeprowadzany był w Pałacu Młodzieży. Wzięło udział 33 teatrzyki.

V miejsce – Przedszkole nr 43 „U Krecika Szybownika” Kategoria „Za całokształt działań edukacji ekologicznej” Sześć placówek osiągnęło wynik powyżej 100 punktów. Przy punktacji brano pod uwagę zaangażowanie placówki w konkursy i akcje ekologiczne, udział w happeningach prowadzonych przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielsko – Białej, udział w projektach edukacyjnych „Leśna Skrzynia Skarbów – w szkołach podstawowych”, „Leśna Skrzynia Skarbów – w przedszkolach” oraz „Młodzież i Dzieci kontra śmieci”, udział
w zajęciach edukacyjnych w jednostkach zajmujących się między innymi edukacją ekologiczną.

www.czystabydgoszcz.pl

Ekologiczne dzieci 2013/2014

Z przyjemnością informujemy, iż w roku 2013/2014 realizowaliśmy w naszym przedszkolu konkurs międzygrupowy w ramach akcji „Czysta Bydgoszcz” poświęconej zbiórce kartonów po napojach, nakrętek, baterii i płyt CD. W ramach konkursu co miesiąc wyłoniona i nagrodzona została grupa, która zebrała największą ilość śmieci do ponownego recyklingu.

Nasz przedszkolak w finale ogólnopolskiego konkursu „Najpiękniejszy List Do Ziemi 2014″ 5 czerwca 2014

Na konkurs organizowany w ramach akcji Listy dla Ziemi wpłynęło prawie 900 prac.  Zgodnie z tegoroczną ideą ich głównym tematem było zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem odpadów w piecach i niską emisją. Autorzy prac w zależności od wieku swoje pomysły na dbanie o środowisko przedstawiali w formie rysowanej lub pisanej. Po wielu dniach czytania listów, segregowania ich i debatowania jury wybrało finałowe 150 prac. Zostały one zamieszczone na specjalnej aplikacji konkursowej na Facebooku Listów dla Ziemi.  Wśród wybranych prac jest praca naszej Weroniki. Bardzo prosimy Państwa
o oddawanie swoich głosów na jedyną pracę z Bydgoszczy.

Przyroda wokół nas -bądź EKO” – rozstrzygnięcie konkursu 22 maja 2014

W dniu 22.05.2014 w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w Wydziale Ochrony Środowiska zorganizowano wystawę zdjęć, które wpłynęły na Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Przyroda wokół nas- bądź EKO”. Konkurs został zorganizowany przez nasze przedszkole. Komisję konkursową stanowili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska: Anna Engel i Sylwia Kubiś oraz nauczyciele organizujący konkurs: Elżbieta Potek, Aleksandra Korpys, Violetta Kuśmirek i Danuta Welke. Wyłoniono trzy fotografie, które zajęły kolejno I, II i III miejsce:

I miejsce: Oliwier Jeremicz z Przedszkola w Rzuchowie za pracę „Biedronka”
II miejsce: Olaf Szkodziak z Przedszkola w Czerwionce-Leszczynach za pracę „Mniszkowa Panienka”
III miejsce: Sandra Dzieżok z Przedszkola w Czerwionce-Leszczynach, praca „Kolorowe motylki na rzepaku”. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia, otrzymują je:
1. Paweł Pietrasz z Przedszkola w Rzuchowie, tytuł pracy „Pszczółka na pierwiosnku”
2. Justyna Duda z Przedszkola w SPORTART w Tychach za pracę „Wszystko rośnie”
3. Stanisław Pawelec z Przedszkola w Wodzisławiu Śląskim za pracę „Dmuchawiec”

Przyrodnik – ekolog w przedszkolu „U Krecika Szybownika” 16 maja 2014

16 maja nasze przedszkolaki gościły przyrodnika – ekologa, który jest animatorem przyrody  w Centrum Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Zajęcia edukacyjne oparte były na  prezentacji multimedialnej, która opowiadała o zwierzętach żyjących w środowiskach wodnych.

Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Ekologicznej EKONUTKI 15 maja 2014

15 maja w Przedszkolu Niepublicznym Bajkolandia odbył się Międzyprzedszkolnym Konkurs Piosenki Ekologicznej EKONUTKI.  Nie mogło tam zabraknąć również nas „Eko Krecików”. Nasze przedszkole reprezentowaliśmy piosenką pt.„Posprzątajmy świat”, a także własną ułożoną przez przedszkolaków piosenką o ekologii. Gratulujemy naszym przedszkolakom udanych występów!

„Mali ekolodzy”- Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski 24 kwietnia 2014

24 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski ,,Mali ekolodzy” przygotowany przez panią Danutę Welke i panią Elżbietę Potek. Do konkursu  przystąpili reprezentanci następujących przedszkoli: Przedszkole nr 22, Przedszkole nr 39 ,,Sto Pociech’’, Przedszkole Niepubliczne ,,Bajkolandia”,Przedszkole nr 48 ,,Pod sosnami’’, Przedszkole Niepubliczne ,,Borowik”, Przedszkole Niepubliczne,, Borowiki”, Przedszkole Niepubliczne  ,,Pod Akacjami”, Katolickie Niepubliczne Przedszkole św. Jadwigi Królowej, Przedszkole nr 43,, U Krecika Szybownika”.
Wszyscy uczestnicy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria, to dzieci 3-4 letnie, II kategoria, to dzieci 5-6letnie. Podczas konkursu dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz o tematyce ekologicznej,
a publiczność oklaskiwała uczestników konkursu gromkimi brawami. Wiersze były ciekawe
i barwnie zaprezentowane.

Komisja konkursowa w składzie: Bogna Blachowska-radna miasta Bydgoszcz, również Fordonu; Lucyna Konopa- wicedyrektor Przedszkola niepublicznego ,,Pod Akacjami”; Katarzyna Warchoł- wicedyrektor Przedszkola nr 43,,U Krecika Szybownika” po burzliwych i trudnych obradach wyłoniła mistrzów recytacji. W kategorii 3-4 latków Alisa Strzyżewska  z Przedszkola Niepublicznego ,,Borowiki”, oraz Antonina Kubiak z Przedszkola Niepublicznego ,,Bajkolandia”. W kategorii 5-6 latków Nadia Bomba z Przedszkola  nr 22. Po ogłoszeniu werdyktu wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Po zmaganiach związanych z konkursem wszystkie dzieci zostały poczęstowane wiosennymi kanapkami. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz ich nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

Bal Ekologiczny u Krecika 25 kwietnia 2014

25 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się Bal Ekologiczny, podczas którego dzieci
i nauczyciele przebrani w kostiumy ekologiczne bawili się w rytm tanecznej muzyki. Pierwsza cześć balu to była zabawa dla dzieci młodszych, zakończona pokazem mody ekologicznej przygotowanej przez dzieci z grupy Zajączków. Maluchy  brały udział w zabaw i konkursach z wykorzystanie kolorowych gazet, a także wesoło bawiły się podczas różnych tańców i korowodów.  Druga  część balu ekologicznego to zabawa przeznaczona dla dzieci starszych. I tu także nie brakowało tańców, a także ciekawych konkurencji z użyciem nakrętek, czy innych materiałów odpadowych. Oczywiście zabawę dla starszych grup uwieńczył pokaz mody, w którym uczestniczyli także nauczyciele. Kostiumy były wspaniałe, można było zobaczyć rycerzy, roboty, ufoludki, zwierzątka leśne, księżniczki i inne ciekawe kreacje wykonane z materiałów ekologicznych. Eko Bal to najlepsze zakończenie
i podsumowanie naszego Eko tygodnia w przedszkolu.

Festiwal Piosenki Ekologicznej 22 kwietnia 2014

Dnia 22 kwietnia podczas trwania „Eko tygodnia” w naszym przedszkolu odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej  dla wszystkich grup dziecięcych (II edycja). Występowali zarówno soliści jak i duety, a także większe grupy. Tego dnia zostali zaproszeni goście- rodzice
i najbliżsi występujących uczestników. Rolę aktywnej publiczności pełniły dzieci z czterech grup młodszych. Dla nich także przygotowane były zabawy muzyczno-ruchowe i wspólne śpiewy. Uczestnicy, a także prowadzące nauczycielki miały ubrane kostiumy związane
z ekologią i przyrodą. Każdy uczestnik otrzymał upominki i dyplom za wspaniały występ. Dzieci były profesjonalnie przygotowane, a wspaniała atmosfera towarzyszyła wszystkim obecnym.

Dzień Bez Zabawek – Eko Dni u Krecika 22 kwietnia 2014

22 kwietnia podczas trwania dnia bez zabawek okazało się, że wcale nie są one potrzebne dzieciom do wspaniałej zabawy. Przedszkolaki z butelek zrobiły sobie kręgle, które strącały woreczkami z grochem, z kartonów tworzyły kuchenki do gotowania, łazienki, a nawet kabinę prysznicową i toaletę. Z nakrętek powstał alfabet, obrazki, a także mozaiki. Prawie
w każdej grupie pojawił się telewizor. Nie brakowało strojów i papierowej biżuterii
u dziewczynek. To jeszcze nie wszystko, bowiem pomysłowe przedszkolaki budowały domki, laleczki  z kubeczków po jogurtach, teatrzyki kartonowe, pojazdy, budowle i inne zabawne rzeczy takie jak kolorowe dywaniki, szpiegowskie lornetki z rolek po papierze, czy  plansze do gry po kartonie od pizzy. Dzieciom przydawało się wszystko co było pod ręką. Przedszkolaki były tak zachwycone, że w kilku grupach  trzeba było dzień bez zabawek zamienić na tydzień bez zabawek. Gratulujemy wspaniałych pomysłów!

Międzynarodowy Dzień Ziemi u Krecika 23 kwietnia 2014

W dniu 23 kwietnia bieżącego roku, w naszym przedszkolu został zorganizowany ,,Międzynarodowy Dzień Ziem’’. Grupa dzieci 5-letnich ,,Pszczółki’’ przygotowała
i zaprosiła wszystkie przedszkolaki na występ pt. ,,Co potrzebują kwiaty?’’. Dzieci pięknie opowiedziały historię poprzez taniec. Następnie publiczność po obejrzeniu odpowiedziała na pytania związane z dbaniem o naszą Planetę np. Co trzeba zrobić aby na naszej Ziemi było  czysto? W jaki sposób my możemy dbać o przyrodę, zwierzęta i rośliny? itp.

O godzinie 10 odbył się happening –każda grupa przygotowała hasło i plakat związany
z ,,Dniem Ziemi’’ celem marszu było uwrażliwienie na kulturę ekologiczną, ostrzeżenie przed zagrożeniami najbliższego środowiska min. poprzez hasła na plakatach ( ,,My śmieci sprzątamy  bo o Ziemię dbamy’’, ,,Zniszczymy las nie będzie nas’’, Oszczędzaj wodę
i przyrodę, itp.).

Dzieci otrzymały sadzonki kwiatów, które ochoczo sadziły ozdabiając wejście przedszkola
i teren wokół niego- z radością uczestniczyły w tym przedsięwzięciu. Na koniec każda grupa przystąpiła do ,,wiosennego sprzątania’’. Wcześniej przygotowana mapa obrazkowa wskazywała, w jakie miejsce przedszkolaki mają się udać.  Przed przystąpieniem do sprzątania dzieci zostały odpowiednio wyposażone w rękawiczki i worki na śmieci.

Zmieniaj siebie a nie klimat – ekologiczne zabawy  w bibliotece 7 kwietnia 2014

Klimat zmienia się przez cały czas. Efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym i dzięki niemu możliwe jest życie na Ziemi. Jednak człowiek, spalając węgiel, ropę i gaz potęguje efekt cieplarniany, a zmiany klimatu mogą doprowadzić do wyginięcia nawet jednej trzeciej gatunków roślin i zwierząt na ziemi do roku 2050. Przedszkolaki są świadome tego, że to wszyscy ludzie są odpowiedzialni za takie zmiany i już od najmłodszych lat uczą się postępować ekologicznie. Dzisiaj na spotkaniu pod hasłem „Moje małe działania, a duży efekt” w bibliotece miejskiej dowiedziały się co dzieci mogą robić, aby nasza ziemia była czysta.

Woda – odnawialne źródło energii 27 marca 2014

27 marca do Krecika zawitała pani Marysia z Przedszkola ELF, która przygotowała prelekcję na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Przedszkolaki coraz lepiej znają takie źródła, ale zawsze z radością oczekują nowych informacji. Będą one nam potrzebne
w planowanym konkursie ekologicznym.

„Dobre rady na odpady” – warsztaty w kąciku ekologicznym dla grup młodszych 5 marca 2014

Dzieci z naszego przedszkola udział w warsztatach na temat segregacji i wykorzystania śmieci do ponownego użytku. Przedszkolaki najpierw przez kilka dni bawiły się w sali różnymi eko – odpadami typu: nakrętki, przykrywki, kartony, gazety itp., które można wykorzystywać w prostych zabawach manipulacyjnych. Brały udział również w mini doświadczeniu pt. „Jak długo rozkładają się śmieci?” oraz w zabawach tematycznych. Następnie dzieci spotkały się także z „Panem Ślimakiem Wektorem”, który przygotował dla swoich gości kilka zabaw
i zadań do wykonania. W kolejnych dniach nie tylko maluszki, ale i starsze przedszkolaki wraz z najbliższymi regularnie odwiedzały kącik ekologiczny przygotowany w holu głównym naszego przedszkola. Kącik ekologiczny będzie aktywny do końca czerwca tego roku.

„Co wiem o segregacji odpadów?” Fordoński konkurs ekologiczny u Krecika 4 marca 2014

Dnia 4 marca w naszym przedszkolu odbył się konkurs wiedzy ekologicznej na temat segregacji śmieci. W tym dniu gościliśmy u nas:
- zerówkę z sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 65,
- starszaków z Przedszkola nr 48 „Pod Sosnami”,
- sześciolatków z Przedszkola Niepublicznego „ELF”.
Reprezentantami naszego przedszkola były „Kreciki” z grupy VIII, które zajęły I miejsce. Wspaniała rywalizacja i współpraca między drużynami była widziana na każdym kroku. Na początku konkursu miały miejsce krótkie prezentacje poszczególnych grup. Po prezentacjach rozpoczęły się wzmagania. Najpierw dzieci miały za zadanie wybrać śmieci, które pasują do wskazanego pojemnika, następnie uporządkować je i wyrzucić. Sześciolatki znały się na tym bardzo dobrze. Inne konkurencje to dzielenie obrazków sytuacyjnych na prawidłowe i nieprawidłowe, mini quiz oraz zadanie ewaluacyjne na dużych arkuszach papieru. Nie zabrakło integrujących zabaw muzyczno-ruchowych, do których wykorzystane były materiały odpadowe. Na zakończenie pan leśnik- reprezentant Jury, odczytał wyniki, a dyrektorzy placówek wręczyli drużynom dyplomy, medale i nagrody.  Gratulujemy. Po konkursie goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Z tej okazji można było również zwiedzać kącik ekologiczny pt. „Dobre rady na odpady” mieszczący się w holu głównym naszego przedszkola.

„Czysta Bydgoszcz” – konkurs na małą formę sceniczną w Pałacu Młodzieży 25 lutego 2014

Nasze przedszkole bierze czynny udział w akcji „Czysta Bydgoszcz” – zbieramy nakrętki, kartoniki, baterie, segregujemy śmieci itd. W ramach akcji 25 II 2014 roku w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyły się eliminacje do konkursu na małą formę sceniczną (do 10 minut) zatytułowanego „Przyroda na wagę złota”. Przez dwa dni na scenie Pałacu prezentowało się kilkadziesiąt zespołów z bydgoskich przedszkoli i szkół. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci 6-letnie z grupy Zajączków. Pod okiem Pani Milki Baran-Szymańskiej  i Pani Gosi Janik przygotowały etiudę taneczno-ruchową pt. „Mercedes i stary rower”. Krótkie przedstawienie opowiada bez słów o wyższości roweru nad samochodem i ma zachęcić każdego miłośnika ekologii do tego, by z wygodnego auta przesiąść się na rower, choćby stary. Nasze przedszkolaki dały z siebie wszystko – wystąpiły przepięknie. Na razie  wiadomo już, że znaleźliśmy się w gronie laureatów, ale na szczegółowe wyniki musimy jeszcze trochę poczekać. Gratulujemy małym aktorom!

Ekologiczne dzieci grudzień 2013

Taki mały, taki duży
ekologiem może być !

Z przyjemnością informujemy, iż maluszki z grupy II „Krasnale” biorące udział w akcji pt.„Czysta Bydgoszcz” poświęconej zbiórce kartonów i nakrętek  zostały wyróżnione  medalami za ilość zebranych śmieci do ponownego recyklingu w miesiącu listopad-grudzień 2013.

Konkurs „Z ekologią bez granic” 17 grudnia 2013

Konkurs „Z ekologią bez granic” organizowany był pod hasłem „Moje spotkanie z przyrodą”. Napłynęło 950 prac z całego naszego województwa. Komisje konkursowe miały pełne ręce roboty… W kategorii poezja I miejsce zajął wiersz Róży Wysockiej z grupy „Pszczółek”, zaś wyróżnienia otrzymali: Weronika Zarzyńska z grupy „Zajączków”,  Stanisław Starzyński, Emil Rojowski i Marta Szydłowska z grupy „Biedronek”. Nagrodzone wiersze mogą Państwo przeczytać w zakładce dla Rodziców – Rodzice piszą.

Sprzątanie świata „Odkrywamy czystą Polskę” 20 wrzesień 2013

W piątek 20.09.2013 r. wszystkie przedszkolaki z „Krecika Szybownika” spotkały się w ogrodzie przedszkolnym w celu przeprowadzenia akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”. Podczas akcji każda grupa zaprezentowała swój okrzyk ekologiczny, dostała rękawice, worki i mapy z zaznaczonym terenem do posprzątania. Przedszkolaki wzięły również udział w konkursie na najlepszą grupę, która zbierze najwięcej śmieci. Wszystkie grupy wróciły z workami pełnymi śmieci, a wygrała grupa IV „Biedronki ”

Przedszkole u Krecika Szybownika